Новини проекту
Новий навчальний рік!
Найзахопливіші детективи для підлітка
Wizeclub Education: курси додаткової освіти в Україні
Що робити, якщо болить поперек
Онлайн академія Mate academy – від мрії потрапити в IT до першої роботи
Мобільні додатки для підтримки організації навчання та співпраці в освітньому процесі
Школа англійської для дітей: важливість навчання та як вибрати кращу школу
Хто такий Зевс?
Вивчаємо англійську за допомогою читання
Благодійність та соціальна відповідальність бізнесу
Як обрати надувний басейн?
Як створити і розкрутити групу у Фейсбуці без блокування
Практичні рекомендації по вибору школи англійської мови
Options for checking articles and other texts for uniqueness
Різниця між Lightning та USB Type-C: одна з відмінностей iPhone
Столична Ювелірна Фабрика
Відеоспостереження у школі: як захистити своїх дітей?
Чим привабливий новий Айфон 14?
Розширений пакет за акційною ціною!
iPhone 11 128 GB White
Програмування мовою Java для дітей — як батьки можуть допомогти в навчанні
Нюанси пошуку репетитора з англійської мови
Плюси та мінуси вивчення англійської по Скайпу
Роздруківка журналів
Either work or music: 5 myths about musicians and work
На лижі за кордон. Зимові тури в Закопане
Яку перевагу мають онлайн дошки оголошень?
Огляд смартфону Самсунг А53: що пропонує південнокорейський субфлагман
БЕЗПЕКА В ІНТЕРНЕТІ
Вітаємо з Днем Вчителя!
Портал E-schools відновлює роботу
Канікули 2022
Підписано меморандум з Мінцифрою!
Голосування
Як Вам новий сайт?
Всього 465 чоловік

Шукаєш допомоги

Дата: 10 січня 2022 о 09:48, Оновлено 10 січня 2022 о 09:56
Автор: Кобець Г. О.

Шукаєш допомоги:

Як допомагає психіатр і коли до нього звертатись

Психіатр – це лікар, який проводить у тому числі медикаментозне лікування розладів психічного здоров’я.

Коли звертатись

До психіатра вас може скерувати психолог, психотерапевт, ваш сімейний лікар або лікар іншого профілю. Або ви можете звернутися самостійно, якщо маєте важкий стан, пригнічений настрій або важкі переживання, високий рівень тривоги, що тривають більше двох тижнів.

Чим може допомогти

У компетенції психіатра — діагностика психічних розладів та медикаментозна терапія. Психіатр —  це лікар, який вивчав медицину. Цей фахівець має дуже глибоке розуміння біологічної структури мозку та принципів його функціонування. Також психіатр — єдиний спеціаліст, який може призначати ліки.

Чого не може робити

Якщо психіатр не має додаткової спеціалізації у певному методі психотерапії, то він не може проводити сеанси психотерапії. Базово психіатрів не навчають технікам психологічної терапії.

Однак деякі психіатри додатково навчаються, щоб поєднати свою сферу діяльності з психотерапією та пропонувати пацієнтам більш широкий перелік послуг.

Що таке вигорання і яким воно буває

Вигорання включено до 11-го перегляду Міжнародної класифікації хвороб (МКБ-11) як професійне явище. Воно не класифікується як медичний стан, тобто не вважається хворобою.

Згідно з МКБ-11 вигорання - це синдром, що вважають результатом хронічного стресу на робочому місці, з яким не вдалося успішно впоратись.

Яким може бути вигорання

Згідно із МКБ-11, поняття вигорання проявляється саме у професійному контексті, і воно не має застосовуватись для опису досвіду в інших сферах життя.

Проте останнім часом дослідники виділяють також батьківське вигорання, яке є наслідком хронічного дисбалансу ризику та ресурсів у батьківстві.

Як зрозуміти, чи є у вас вигорання

Професійне вигорання характеризується трьома вимірами:

  • почуття виснаження або браку енергії,
  • відстороненість від своєї роботи або почуття негативізму чи цинізму, пов’язані з роботою,
  • знижена професійна ефективність.

Запитайте себе:

  • Ви стали цинічним чи критичним на роботі?
  • Ви “тягнете” себе на роботу і вам складно почати?
  • Вас стали дратувати колеги чи клієнти?
  • Вам не вистачає енергії, щоб бути стабільно продуктивним?
  • Вам важко зосередитися?
  • Ваші досягнення не приносять вам задоволення?
  • Ви відчуваєте розчарування у своїй роботі?
  • Ви використовуєте їжу, наркотики чи алкоголь, щоб почуватись краще?
  • Чи змінився ваш сон?
  • Вас турбують незрозумілі головні болі, проблеми зі шлунком, кишечником або інші фізичні симптоми?

Якщо ви відповіли позитивно на будь-які з цих питань, можливо, ви відчуваєте професійне вигорання. Однак ці симптоми також можуть бути пов’язані з іншими станами здоров’я, такими як депресія.

Батьківське вигорання визначають як стан сильного виснаження, пов’язаного з батьківською роллю, коли людина стає емоційно відірваною від своїх дітей і сумнівається у здатності бути хорошою мамою чи батьком. Батьки почуваються настільки виснаженими, що лише думка про свою роль як батьків змушує їх почуватися гірше. В результаті вони стають емоційно віддаленими від дітей: все менше включаються у стосунки з ними, а взаємодія обмежується функціональними аспектами. Відповідно, людина у такому стані не відчуває себе хорошими батьком чи мамою і втрачає задоволення від перебування зі своїми дітьми.

Як впоратись із вигоранням

Незалежно від його походження, наступні кроки можуть допомогти вам впоратись із вигоранням:

  • Оцініть ваші варіанти виходу з ситуації. Обговоріть конкретні проблеми зі своїм керівником або у родині. Можливо, ви зможете спільно змінити очікування, досягти компромісів чи знайти рішення.
  • Шукайте підтримки. Якщо ви звернетесь до колег, друзів чи коханих, підтримка та співпраця можуть допомогти вам впоратися.
  • Спробуйте розслаблюючі активності, які можуть допомогти при стресі, такі як йога і медитація.
  • Займіться вправами. Регулярні фізичні навантаження можуть допомогти вам краще боротися зі стресом та відволікти ваші думки від роботи чи родини.
  • Поспіть. Сон відновлює самопочуття та допомагає захистити ваше здоров’я.
  • Спробуйте практики майндфулнес. Це фокусування на диханні та глибоке усвідомлення того, що ви відчуваєте у цей момент, без тлумачення чи судження.

Якщо ці кроки не допомагають, ваш стан не покращується або навіть погіршується - зверніться за допомогою до фахівця із психічного здоров’я, такого як психолог або психотерапевт.

Що робить і як допомагає психотерапевт

Психотерапевт - фахівець, який проводить лікування при певних розладах психічного здоров’я (так звана розмовна терапія), а також може працювати з іншими запитами, пов’язаними із покращенням якості життя загалом.

Коли звертатись

Варто звертатися до психотерапевта, якщо ви помітили в собі низку симптомів психічних розладів або маєте вже діагностований психічний розлад і хочете покращити якість життя. Також до психотерапевтів слід звертатися у випадку великих криз у житті, які виводять з рівноваги ваше психічне здоров’я, з метою профілактики психічних розладів.

Чим може допомогти

Психотерапевт спеціалізується на лікуванні психічних розладів психологічними методами: структурованими, науково-базованими інтервенціями, рекомендованими міжнародними клінічними протоколами. Також він може використовувати ці методи для допомоги у самопізнанні, саморозвитку або подоланні криз та психологічних складнощів.

Завдяки роботі з психотерапевтом ви можете поліпшити психічне здоров’я, змінити патерни поведінки, навчитися краще управляти емоціями та станами, усвідомлювати травматичний досвід та інтегрувати його у сьогодення так, щоб він не заважав жити далі.

Чого не може робити

Психотерапевт не призначає медичні препарати, якщо він не має медичної освіти. Це фахівець з вищою освітою психолога або психіатра, який отримав додаткову освіту в сфері психотерапії. У своїй практиці цей фахівець використовує немедикаментозні методи психологічної допомоги, наприклад, когнітивно-поведінкову терапію,  гельштат-терапію, психодраму, психоаналіз тощо. Він супроводжує клієнта на шляху саморозуміння, працює з психологічними травмами. Якщо психотерапевт не є лікарем за освітою і вважає, що клієнт потребує медикаментозного лікування, він має спрямувати його до медичного фахівця - психіатра.

Якщо ви вирішили звернутись до психотерапевта, поставте йому такі 6 запитань:

  1. За яким методом психотерапії цей фахівець працює?
  2. На підставі якого навчання він це робить?
  3. Чи є психотерапевт членом відповідної асоціації?
  4. Яка доказова база того чи іншого методу?
  5. Які ризики?
  6. Зі скількома пацієнтами працював психотерапевт і з якими результатами?

Якщо у психотерапевта немає відповідей на ці запитання, то це поганий фахівець, він не орієнтується у цій галузі. Хороший психотерапевт завжди повинен приймати рішення про лікування разом із клієнтом.

Як психолог допомагає у питаннях психічного здоров'я

Якщо ви впевнені, що ваші симптоми викликані станом психічного здоров’я (або це вже підтвердив сімейний лікар), і ви не маєте значних соматичних симптомів, то по допомогу можете звернутися до психолога.

Коли звертатись

Якщо ви відчуваєте труднощі у навчанні та роботі, взаємодії із зовнішнім світом, близькими людьми, не можете впоратися з негативними емоціями, станами відчаю, тривоги понад два тижні. У разі таких проблем як: потреба у самовизначенні, незначні труднощі у спілкуванні з людьми та кризи у стосунках, які заважають вам вести звичайне життя.

Чим може допомогти

Психолог може допомогти зрозуміти причини ваших симптомів, роз’яснити ваш стан, знайти джерела проблем і дати рекомендації щодо їх усунення. Порекомендувати методи самодопомоги або формат професійної психологічної допомоги.

Психолог працює індивідуально, з парою/сім’єю або з групою клієнтів. Він надає консультації з приводу конкретної проблеми, займається психоедукацією (інформування про психічне здоров’я загалом, причини і розвиток певних станів тощо), проводить тренінги з відпрацювання певних навичок.

Чого не може робити

Психолог не призначає ліки. Це фахівець, який закінчив виш за спеціальністю “Психологія” і займається вивченням людської психіки. Психологи зазвичай спеціалізуються на різних галузях: психічне здоров’я, організаційна психологія, освітня психологія, клінічна психологія, психологія праці тощо.

У разі складних порушень психічного здоров’я, чи коли симптоми погіршуються, психолог має спрямувати пацієнта до медичного фахівця - психіатра.

Як сімейний лікар може допомогти у питаннях психічного здоров'я

Якщо ви помітили у себе симптоми, які погіршують якість вашого життя, то першим фахівцем, до якого ви можете звернутись по допомогу, може бути сімейний лікар. Особливо у тому випадку, якщо ви ще не зверталися по допомогу у питаннях психічного здоров’я. А також якщо крім суто психологічних ви маєте соматичні (фізичні) симптоми нездужання.

Коли звертатись

Якщо ви відчуваєте труднощі у навчанні та роботі, взаємодії із зовнішнім світом, близькими людьми, не можете впоратися з негативними емоціями, станами відчаю, тривоги понад два тижні. А також якщо разом із якимись із цих станів ви маєте такі симптоми як запаморочення, тривала втома, прискорене або нерегулярне серцебиття, тремтіння, сухість у роті, надмірне потовиділення, задишка, біль у животі й нудота, головний біль, безсоння, втрату апетиту або переїдання.

Чим може допомогти

По-перше, сімейний лікар має детально опитати вас щодо симптомів, за потреби призначити додаткові обстеження чи аналізи і встановити, чи ваші симптоми викликані розладом психічного здоров’я, чи соматичним захворюванням.

По-друге, за потреби він скерує до відповідного фахівця із психічного здоров’я: психіатра чи психотерапевта.

У деяких випадках - при наявності відповідної підготовки в лікаря, та якщо розлад у легкій формі - сімейний лікар може і сам надати вам необхідну допомогу. Наприклад, при легких формах депресії або нетяжких симптомах посттравматичного стресового розладу.

Коментарі:
Залишати коментарі можуть тільки авторизовані відвідувачі.