День безпечного Інтернету
Щорічно світ відзначає День безпечного інтернету (Safer Internet Day). Дата проведення події змінюється щорічно та визначається організатором на сайті події: https://www.saferinternetday.org/
Зазвичай подію проводять у другий вівторок лютого.
У 2025 році День безпечного Інтернету відзначається 11 лютого
Історія створення Дня безпечного Інтернету
Ініціаторами створення такої події виступили європейські організації Insafe та European SchoolNet у 2004 році. В Україні почали відзначати лише з 2009 року завдяки компанії Майкрософт.
За роки свого існування День безпечного Інтернету став ключовою подією у сфері цифрової безпеки. Він розпочався у 2004 році як ініціатива проєкту EU SafeBorders, а вже у 2005 році його підтримала мережа Insafe, зробивши цей день одним із своїх перших масштабних заходів. З того часу свято вийшло за межі Європи і нині відзначається у понад 180 країнах та територіях по всьому світу.
Щороку День безпечного Інтернету привертає увагу до актуальних викликів цифрової епохи – від кібербулінгу та безпеки у соцмережах до захисту цифрової ідентичності.
Мета події
Метою Дня безпечного інтернету є залучення суспільства та влади до розповсюдження механізмів безпечної діяльності в інтернеті. При цьому, обговорюють проблему етичного спілкування, яке не повинно містити прояви тероризму, дискримінації та неповаги. Важливим питанням є використання інтернету дітьми й молоддю. Також дуже гостро стоїть проблема дитячої порнографії.
Задля збільшення інтернет-безпеки необхідно інформувати користувачів щодо наявних проблем, розробляти механізми захисту та інструменти знищення протизаконної інформації.
Поради по кібербезпеці дітей
Всі батьки хочуть вберегти свою дитину від небезпеки: і реальної, з зовнішнього світу, і віртуальної, яка загострилась в останнє десятиліття. Ця проблема вимагає від дорослих не тільки володіння педагогічними навиками, але і конкретними знаннями на рівні впевненого користувача інтернету.
10 порад батькам, опікунам, прийомним батькам, як забезпечити дітям безпеку в інтернеті.
1. Спілкуйтеся
Постійно розмовляйте з дітьми та підлітками про важливість кібербезпеки. Слухайте Ваших дітей та налаштуйтесь, що не все почуте Вам сподобається. Але саме Ваша реакція визначить чи буде дитина і надалі ділитися з Вами тим, що відбувається. Схвалювати все сказане дитиною непотрібно, вона повинна відчувати, що може спокійно розповісти про те, що відбувається.
2. Дійте відкрито.
Нехай дитина сидить в загальній кімнаті, де Ви можете в будь-який момент побачити, чим дитина займається в мережі: інтернет дає доступ до всього світу, та одночасно відкриває доступ світу до дитини. Ви би не дозволили незнайомим людям заходити в дитячу кімнату, щоб поспілкуватись з Вашими дітьми, правда? Отже, Ви не повинні дозволяти дитині користуватися інтернетом приватно – вона гарантовано полізе досліджувати те, до чого їй не варто наближуватись в жодному разі.
3. Поясніть, чим небезпечні незнайомці.
Не втомлюйтесь пояснювати дітям, що в інтернеті багато поганих людей, які зовсім не піклуються про їх інтереси. Діти часто цього не розуміють. Пояснюйте їм, що злочинці можуть за ними слідкувати, можуть їх обманути, але, нажаль, діти більше бояться, що їх фото побачать батьки чи вчитель, а не педофіл чи кіберзлочинець.
4. Будьте наставниками.
Багатьом підліткам комфортніше, якщо в них в друзях будуть батьки. Але з віком ця ідея може перестати їм подобатись. Наприклад, вони можуть таємно від Вас створити інший акант. Запропонуйте їм вибрати іншого дорослого, якого Ви знаєте і довіряєте, в якості провідника в інтернеті:старший брат чи сестра, дядько, тітка.
5. Розберіться в соціальних мережах.
Знайте, в яких соціальних мережах зареєстрована Ваша дитина і як вони працюють. Самі користуйтеся цими соцмережами. Це кращий спосіб дізнатися, як використовується дана мережа – в добро чи в зло для дітей. Не бійтесь, нічого складного в цьому немає.
6. Включайте налаштування безпеки.
Перевіряйте разом з дитиною цифрові сліди і налаштування безпеки: попросіть дітей ввести в пошукову стрічку Google їх ім’я та прізвище (та і себе також перевірте). І тоді попросіть дітей пояснити Вам, як працюють налаштування конфіденційності в мережах. Якщо вони можуть пояснити, отже, розуміються на цьому і знають, як ними користуватися.
7. Відслідковуйте контент.
Розмовляйте з дітьми про те, що вони поширюють. Поясніть дитині, що інтернет – ненадійне місце, останнім часом ніхто не може дати гарантію, що акант не зламають, фотографії не вкрадуть, не дивлячись на налаштування конфіденційності. Навіть неопубліковані фото зберігаються в хмарі, яку потім можна зламати.
8. Відключіть геолокацію.
Попросіть дітей відключити функцію геолокації на всіх сайтах, якщо вона включена, то від слідкувати користувача дуже легко.
9. Застосуйте батьківський контроль.
Не сильно покладайтесь на програми батьківського контролю. Діти легко знаходять в мережі способи обійти блокування. Краще довірливі бесіди з дитиною і заборона користуватись інтернетом за зачиненими дітьми. Це складніше, але ефективніше.
10. Дивіться історію в браузері.
Якщо необхідно, передивляйтеся історію доступу: а які сайти заходила дитина. Отримайте доступ адміна – і зможете передивлятися історію, фільтрувати і блокувати сайти, покращувати налаштування безпеки. Пам’ятайте, що говорити про всі Ваші кроки також важливо, щоб між Вами і Вашою дитиною не пропала довіра. І, на кінець, коли Ваша дитина робить вірні речі онлайн, похваліть її. Похвала в цій темі дуже багато означає, адже саме поведінка дітей в мережі так часто критикується.
Топ-10 порад із кібербезпеки для дітей
- Використовуй надійний пароль для акаунтів: із великими та маленькими літерами, цифрами, символами.
- Намагайся не поширювати особисті дані (повне ім'я, домашню адресу, паролі) в інтернеті.
- Завантажуй програми тільки з офіційних сайтів.
- Не переходь за підозрілими посиланнями.
- Встанови антивірусну програму на всі гаджети.
- Пам'ятай: коли ти ділишся фото або відео, то втрачаєш контроль над ними.
- Не пиши та не публікуй нічого, про що не хочеш, аби дізнався весь світ.
- Якщо тебе хтось ображає, скажи про це батькам.
- Коли ділишся своїм домашнім завданням, обирай режим «Доступне тим, у кого є посилання».
- Не спілкуйся з тими, кого не знаєш у реальному житті.